نقش ورزش در بیماری پارکینسون

فهرست مطالب

نقش ورزش در بیماری پارکینسون

ما در این مقاله قصد داریم تا نقش ورزش در بیماری پارکینسون را بررسی کنیم. اگر با این بیماری آشنایی ندارید بهتر است ابتدا مقاله بیماری پارکینسون را مطالعه نمایید.عموما بیماران مبتلا به پارکینسون از سفتی عضلات و دردهای عضلانی رنج می برند و آنچه در ادامه خواهیم دید راه حل گروهی از متخصصان برای این موضوع است.

ورزش در پارکینسون

چرا ورزش کردن مهم است ؟

کندی حرکات و سفتی عضلات باعث ایجاد مشکل برای بیمار مبتلا به بیماری پارکینسون می شوند. کندی حرکات به خصوص می تواند باعث احساس ناتوانی در بیمار گردد که بسیار ناخوشایند است. با داشتن برنامه فعالیت بدنی منظم مشکلات حرکتی و کیفیت زندگی بیمار بهبود می یابند.

ورزش چه نقشی دربیماری پارکینسون دارد؟

ورزش یک فعالیت مکرر بدنی، برنامه ریزی شده و سازمان یافته است که در درمان پارکینسون مکمل :
• سایر فعالیتهای بدنی
داروهای پارکینسون
• عمل جراحی
• فیزیوتراپی
کاردرمانی
می باشد. برنامه های ورزشی منجر به فعال ماندن وبهبود فعالیت های روزمره زندگی بیمار می گردد. قبل از شروع یک برنامه اهداف آن باید مشخص شود. بهتر است بیماران فعالیت بدنی خود را تا حد امکان در زمان بهبودی علایم بیماری پس از مصرف دارو انجام دهند.

ورزش و پارکینسون

چگونه ورزش باعث بهبود تفکر و حافظه می شود ؟

مغز قادر به شناسایی وسازماندهی ارتباطات موجود می باشد که به عنوان نوروپلاستیسیتی شناخته می شود. شواهدی وجود دارد که ورزش این توانایی های مغز را بهبود می بخشد و می تواند به بهبود توجه، تفکر و حافظه کمک نماید. فعالیت های فیزیکی احتمالا باعث بهبود عملکرد قسمت هایی از مغز که مربوط به یادگیری است می شود. این اثر در مراحل اولیه بیماری آشکارتر است. موارد زیر باعث افزایش سودمندی ورزش می گردند:
• باز خورد فیزیکی یا کلامی
• انجام اعمالی که نیازبه تمرکز بیشتری دارند، مانند راه رفتن و انجام یک آزمون
حافظه به طور همزمان
• ایجاد انگیزه با تشویق

کدام یک از علایم حرکتی بیماری پارکینسون با ورزش می تواند بهتر شود؟

در بیماری پارکینسون پیشرفته اغلب اختلال در راه رفتن، تحرک، وضعیت ایستادن و تعادل وجود دارد. این اختلالات ممکن است با ورزش بهبود یابند، خطر زمین خوردن نیز ممکن است کاهش یابد .

آیا ورزش کردن مزایای دیگری نیز دارد ؟

فعالیت فیزیکی منظم منجر به بهبودی حرکت، تفکر و عملکرد حافظه می گردد. بیمار همچنین ممکن است متوجه شود که ورزش کردن تاثیر مثبتی بر ظاهر فیزیکی، خلق و خوی و تعاملات اجتماعی دارد. بیمار ممکن است موارد زیر را تجربه کند:
• بازو و پاهای قدرتمندتر
• قدرت عضلانی بیشتر
• انعطاف پذیری بیشتر عضلات

ورزش و کاردرمانی برای پارکینسون به همراه تمرینات مناسب

چه نوع ورزشی پیشنهاد می گردد؟

هیچ نوع ورزش خاصی به طور کامل و به وضوح بهتر از دیگری نمی باشد . مهم ترین نکته این است که بیمار از انجام آن لذت ببرد و آن را ادامه دهد. این فعالیت های بدنی می توانند شامل ورزش قلبی (دوچرخه سواری و اسکی) و بلند کردن وزنه های سبک باشند. بیمار نباید بیش از اندازه ورزش کند و یا خود را در معرض خطر زمین خوردن قراردهد. محققان ورزش های مختلفی را مطالعه کرده اند و به افراد مبتلا به پارکینسون توصیه می کنند، برای مثال:
• تای چی (Thai chi)
• پیاده روی بر روی تردمیل
• دوچرخه سواری

چه ورزش هایی با توجه به علایم خاص بیمار پیشنهاد می گردد؟

  • تایچی: به کنترل وضعیت بدن در حالت ایستاده کمک می کند. همچنین می تواند با کنترل مرکز ثقل باعث کاهش خطر و تعداد زمین خوردن ها شود.
  • پیاده روی بر روی تردمیل: ممکن است باعث بهبود راه رفتن، گام برداشتن و یا دویدن بیمار شود. همچنین ممکن است به بهبود سرعت، طول گام، تعادل و ریتم راه رفتن بیمار کمک کند. تنظیم سرعت و شیب تردمیل اثربخشی آن را افزایش می دهد، اگر چه باید مراقب زمین خوردن بیمار بود.
  • دوچرخه سواری: ممکن است به بهبود سرعت و طول گام ها هنگام راه رفتن کمک نماید.

ذکر این نکته قابل توجه است که قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای آزمایش بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تست انلاین پارکینسون

منبع: movementdisorders


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن