راه های تشخیص، پیشگیری و درمان پارکینسونیسم

پارکینسونیسم از نوع بیماریهایی می باشد که فرد زمانی که دچار اختلالات مغزی شد رخ می دهد .کسی که علائم پارکینسونیسم دارد ممکن است به بیماری پارکینسون نیز دچار شده باشد ولی با موقعیت و شرایط متفاوت تر از آن مواجه است.

بیماری پارکینسون موجب اختلالات مغزی و مرگ سلولی بخشی از مغز که دوپامین ( ماده ی شیمیایی که مواد مورد نیاز را از سلول های پیش سیناپسی به سلول های پس سیناپسی منتقل میکند) تولید میکند می شود. در واقع دوپامین تا حدودی مسئول کنترل حرکت و رفتار های اندام های حرکتی می باشد و با عدم تولید این مواد شیمیایی فرد توانایی کنترل برخی نکات از بدن خود را از دست می دهد و همچنین فرد مبتلا به پارکینسون پس از گذشت زمان در راه رفتن خود اختلال پیدا کرده و دچار فلجی عضلات می شود .

در واقع پزشکان پارکینسونیسم را پارکینسونیسم پلاس یا آرتیپیکال پارکینسونیسم نیز می نامند. کسی که  به پارکینسونیسم دچار است در حرکات خود دچار اختلال می شود هرچند که درمان این بیماری به کاهش علائم پارکینسونیسم کمک کرده ولی تمام اختلالات آن را از بین نمی برد.

ما در این مقاله به علائم وقوع پارکینسونیسم و راه های پیشگیری و درمان آن می پردازیم.

علائم و نشانه های پارکینسونیسم

بر طبق تحقیقات انجام شده دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه جنوب غربی تگزاس افراد مبتلا به پارکینسونیسم اغلب در سنین بالا به این بیماری دچار شده و عموما در بازه سنی 50 الی 80 سالگی علائم آن تشدید می یابد. بیماری پارکینسون می تواند علائم متفاوتی و پیشرونده ای را در طول دوره بیماری ایجاد کند. برخی از شایع ترین علائم مرتبط با این بیماری عبارتند از:

  • تحت تاثیر قرار گرفتن ماهیچه های صورت
  • عدم توانایی حرکت عضلات صورت
  • بیان احساسات
  • لرزش یک طرف از دست و صورت

یک فرد مبتلا به این بیماری ممکن است برخی از همه ی عوامل ذکر شده در سطر قبل را داشته باشد ولی  نمی تواند همه ی آن ها را یکجا داشته و تحمل کند برای مثال اغلب بیماران مبتلا به پارکینسونیسم دچار لرزش دست نمی باشند.علائم دیگری که پس از گذشت زمان خود را نشان می دهد زوال عقل و تداخل در سیستم های عصبی خودکار می باشد که عواملی از جمله عدم کنترل حرکات بدن یا تشنج را به وجود می آورد. در واقع در اوایل بیماری این علائم بیشتر خود را نشان می دهند . در واقع هر یک از علل پارکینسونیسم مانند زوال عقل و مشکلات لوی بادی(lewy bodies) منحصر به فردی می باشد که به این بیماری مبتلاست.

 

علل وقوع پارکینسونیسم

پارکینسونیسم می تواند ناشی از خود بیماری پارکینسون باشد که خود این بیماری بیشتر از بیماری های دیگر پارکینسونیسم را تحت تاثیر قرار می دهد.از دیگر عوامل این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انحطاط کورتیکوباسال(corticobasal degeneration): این وضعیت باعث زوال عقل شده و ماهیچه های یک سمت از بدن را دچار اختلال کرده و مانع حرکت آن قسمت از بدن می شود .

لوی بادی(lewy body):این وضعیت فرد را دچار زوال عقلی کرده و تغییراتی در هشیاری وی بوجود می آور همچنین موجب توهمات بصری می شود که در واقع بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشجویان پزشکی دانشگاه تگزاس جنوب غربی ، یکی از شایع ترین علل مبتلا شدن به زوال عقلی ، لوی بادی (lewy body) می باشد .

کاهش اندازه ی عضلات (MSA):این بیماری بر هماهنگی عملکرد روده و مثانه اثر گذاشته و اختیار خود آگاه فرد را دچار مشکل می کند.

فلج فوق هسته ای (Progressive supranuclear palsy): علاوه بر اینکه مراجع در این اختلال دچار زوال عقلی می شود، حرکت دادن مردمک چشم نیز برایش کار دشواری می باشد به همین دلیل نگاه کردن به بالا و پایین برای این افراد سخت و دشوار است. افراد مبتلا به این بیماری علائم پارکینسونی نیز از خود بروز می دهند.

طبق تحقیقات مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس جنوب غربی، شرایط فوق از شایع ترین علت های پارکینسونیسم است. تعداد افرادی که این شرایط را دارند، حدود یک چهارم افرادی است که بیماری پارکینسون دارند. یکی دیگر از انواع دلایل رایج نیز میتوان به  پارکینسونیسم عروقی اشاره کرد که از جمله بیماری های کمیاب می باشد. این وضعیت موجب سکته های متعدد و کوچک می شود که می تواند مانع تعادل، پیاده روی و حافظه فرد شود.

پارکینسونیسم گاهی ناشی از مصرف برخی داروها می باشد که در واقع پزشکان و دانشمندان توسط تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که مواد مخدر و برخی دارو ها می تواند فرد را به پارکنسونیسم مبتلا کند . از جمله داروهای هالوپریرول (Haldo) ، متوکلوپرامید (Abilify) ، آرپیرازول (Reglan) از جمله مواد دارویی هستند که در آن فرد دچار این نوع بیماری می شود . اگر فردی که مبتلا به مواد مخدر می باشد مبتلا به پارکینسونیسم  باشد در قدم اول بهتر است فرد به کمک پزشکان دوز مصرف خود را پایین آورده سپس مراحل درمانی را شروع کند.

 

چگونه پزشکان پارکینسونیسم را تشخیص می دهند؟

تصویر برداری و اسکن یکی از مراحلی است که پزشک توصیه کرده و توسط آن مقدار دوپامین موجود در مغز را مورد بررسی قرار می دهد . همچنین با بررسی تاریخچه و نقد و بررسی احوالات گذشته و بررسی آن با حالات فعلی می تواند تشخیص این بیماری را تایید کند.با تحقیق در مورد دارو های مصرفی که در گذشته و امروزه از آنها استفاده می کند هم راه دیگری برای تشخیص این بیماری توسط پزشک می باشد. و در آخر آزمایش خون و تست های مربوطه (dat-spect) از جمله راه های تشخیص پارکینسونیسم است.

 

درمان پارکینسونیسم

پارکینسونیسم از جمله بیماری هایی می باشد که دارو درمانی یکی از راههای درمان آن می باشد. یکی از رایج ترین دارو های تجویز شده به بیماران پارکینسونیسمی لودوپا می باشد . این دارو به افزایش دوپامین ها کمک کرده و به مغز و فعالیت آن کمک می کند . لودوپا می تواند مقدار دوپامین موجود در مغز را افزایش داده و در کنترل حرکات بدن به فرد مبتلا کمک کند. هرچند که مشکلات افراد مبتلا به این بیماری فقط دوپامین نیست.

در واقع این بیماری از جمله بیماری های چالش برانگیز برای پزشکان متخصص می باشد چرا که گاهی دارو برای برخی مبتلایان اثری ایجاد نکرده و ایجاد مشکل می کند. این بیماری در افراد مختلف متفاوت است یعنی برای مثال فردی که دچار انحطاط کورتیکوباسال(corticobasal degeneration) است یا تشنج دارد دارو های ضد افسردگی و بوتولونیم به اوتزریق می شود.

از دیگر راه های درمان برای افراد دچار به پارکینسونیسم کار های فیزیکی و به حرکت در آوردن عضلات بدن می باشد که با گذشت زمان با انجام این تمرینات فرد می تواند به تقویت عضلات خود کمک کند.

در آخر اینکه پارکینسونیسم در افراد مختلف متفاوت است و همچنین سرعت ابتلا شدن به آن در افراد متفاوت فرق دارد. در واقع بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی بیماران پارکینسونی نرخ زنده ماندن افراد مبتلا به کاهش اندازه ی عضلات(MSA) است حدود 6 سال است. ولی افراد مبتلا به نوع دیگر از پارکینسونیسم می توانند امید به زندگی طولانی تر یا کوتاه تر داشته باشند.سرعت پیشرفت علائم پارکینسونیسم بیشتر  از خود بیماری پارکینسون می باشد. با این حال محققان  هر روزه در تلاش یافتن راه های درمان بهتر برای این بیماری می باشند.

 

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320601.php

پارکینسونمطالب آموزشی

پارکینسونپارکینسونیسم

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *