لرزش در دیستونی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

لرزش در دیستونی همواره نیاز به درمان ندارد، در بسیاری از موارد خفیف است. برای بیماران مبتلا به لرزش، احتمال تداخل با کارهای روزانه و شرمندگی اجتماعی وجود دارد.

درمان اصلی داروی خوراکی است که شامل:

  • بلوکه کننده‌های بتا (Beta-blocker) (مثلاً پروپرانول)،
  • بنزودیازپین‌ها (Benzodiazepines) (مثلاً کلونازپام (Clonazepam))،
  • آنتی‌کولینرژها (Anticholinergics) (مثلاً تری‌هگزی‌فیندیل (Trihexyphenidyl))،
  • داروهای دوپامینرژی (Dopaminergic) (مثلاً لوودوپا (Levodopa))
  • و آنتی‌کون‌وول‌سانت‌ها (Anticonvulsants) (مثل توپیرامات (Topiramate)) است.

برای لرزش سر (لرزش اسپاسمی سر)، تزریق داروی بوتولینوم (Botulinum) به عضله‌های گردن اغلب کارساز است. لرزش صدا در دیستونی حنجره (لرزش اسپاسمی تارهای صوتی) یا لرزش فک به تزریق داروی بوتولینوم به عضله ‌های هدف خوب جواب می‌دهند. برای بیمارانی که لرزش حاد را تجربه می کنند و به داروی بوتولینوم خوب پاسخ نداده‌اند، جراحی تحریک عمق مغز (DBS) معمولاً برای کنترل لرزش مفید است.

لرزش دیستونی چیست؟

دیستونی اختلالی است که با انقباض عضلانی ناخواسته منجر به حرکات، حالات و لرزش غیر طبیعی مشخص می‌شود. برای برخی از بیماران دارای دیستونی، لرزش یک علامت برجسته است. لرزش می‌تواند بخش‌های مختلف بدن را در بیماران مختلف درگیر کند. برخی از بیماران ممکن است لرزش در نواحی مختلف بدن داشته باشند. لرزش یک علامت مهم است، چون می‌تواند تداخل قابل‌ توجهی را با فعالیت‌های روزانه، ارتباطات و برخوردهای اجتماعی به وجود آورد.

چه بخش‌هایی از بدن توسط لرزش درگیر می‌شود؟

بخش بالایی بدن اغلب با لرزش متأثر می‌شود. برخی از بیماران لرزش را در سر تجربه می‌کنند که به طرفین است، اما گاهی به بالا و پایین یا در جهات مختلف است. لرزش سر می‌تواند همراه با حرکت غیرارادی سر و گردن در جهات خاصی باشد (اسپاسم گردن یا دیستونی گردن) و تعداد بسیاری از بیماران با اسپاسم گردن/دیستونی گردن دارای لرزش سر هستند، اگرچه مشکل عمده‌ای برای آن‌ها نیست. لرزش سر واژه‌های مختلفی دارد که لرزش سر دیستونی یا لرزش اسپاسمی گردن نامیده می‌شود. محل رایج دیگر لرزش در اندام‌های بالایی (دست‌ها و بازوها) که اغلب لرزش شدید قسمت فوقانی یا لرزش دیستونی نامیده می‌شود.

لرزش شدید قسمت فوقانی اغلب در یک طرف بیشتر از طرف دیگر است، در یک وضعیت خاص بدتر است یا در انجام برخی از کارها و زمانی که تحت فشار است بدتر است، برای مثال، امضا کردن یک سند در جلو همه.

لرزش شدید قسمت فوقانی می‌تواند محدوده وسیعی از کارها را در برگیرد که شامل دست خط، غذا خوردن، نوشیدن که منجر به ناتوانی و شرمندگی اجتماعی می‌شود. برخی اوقات لرزش در یک کار خاص رخ می‌دهد و زمانی ظاهر می‌شود که کار معینی را انجام می‌دهید، برای مثال دستخط (لرزش نوشتن) یا انداختن توپ گلف به گودال.

محل‌های مهم دیگر که احتمال رخداد لرزش در آن موجود است دستگاه صوتی است. دیستونی ممکن است عضله‌ تارهای صوتی را درگیر کند (دیستونی حنجره / اختلال صوتی اسپاسمی) و باعث لرزش در صدا شود.

لرزش صدا  می‌تواند صحبت فرد را کمتر قابل ‌فهم کند و منجر به شرمندگی اجتماعی شود. برای دیگر افراد که دیستونی دارند، لرزش دهان، لب، فک، زبان یا کام می‌تواند تأثیر منفی در صحبت و ارتباط ایجاد کند.

چگونه لرزش دیستونی تشخیص داده می‌شود؟

لرزش بیماری دیستونی معمولاً توسط متخصص اعصاب با تخصص در اختلالات معین می‌شود. تشخیص عمدتاً بالینی، بر اساس مصاحبه و معاینات است، اما با بررسی‌های مناسب شامل آزمایش خون، آزمایش ژنتیک، MRI مغز و مطالعات الکتروفیزیولوژی کامل می‌شود.

تشخیص لرزش در بیمارانی که دارای دیگر علائم دیستونی (همانند انقباض عضلانی پایدار) در بخشی که دچار لرزش است یا قسمت‌های دیگر بدن آسان است. زمانی که لرزش تنها ویژگی دیستونی باشد، تشخیص لرزش دیستونی بسیار چالش‌برانگیز و گاهی اوقات بحث‌برانگیز است. اما، بسیاری از اعصاب شناسان اختلالات حرکتی، لرزش را بر اساس ویژگی‌های بالینی مشخص به عنوان شرایط عصبی تشخیص می‌دهند و آن را از لرزش اساسی یا لرزش خوش خیم متمایز می‌کنند.

هم ‌پوشانی ویژگی ‌های این لرزش و بیماری پارکینسون می‌تواند تشخیص را مشکل کند. گاهاً، بیماران با لرزش بسیار شبیه به بیماران پارکینسون هستند، اما بر خلاف بیماری پارکینسون، لرزش دیستونی آسیب زننده نیست و امید به زندگی را کاهش نمی‌دهد.

منبع

  1. درود من شب ها موقع خواب زانو به پایین پشت پاهام دقیقا موقعی که میخوام استراحت کنم و خوابم ببره شروع می‌کنه به لرزش و این لرزش تا انگشت پاهام ادامه داره و مانع از استراحت کردنم میشه و اجازه نمیده بخوابم و باعث بی خوابی من میشه
    لطفا کسی اطلاعاتی داره بهم بگه ممنون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن