لرزش در دیستونی

فهرست مطالب

لرزش در دیستونی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

لرزش در دیستونی همواره نیاز به درمان ندارد، در بسیاری از موارد خفیف است. برای بیماران مبتلا به لرزش (ترمور)، احتمال تداخل با کارهای روزانه و شرمندگی اجتماعی وجود دارد.

درمان اصلی داروی خوراکی است که شامل:

💊 بلوکه کننده‌های بتا (Beta-blocker) (مثلاً پروپرانول)،

💊 بنزودیازپین‌ها (Benzodiazepines) (مثلاً کلونازپام (Clonazepam))،

💊 آنتی‌کولینرژها (Anticholinergics) (مثلاً تری‌هگزی‌فیندیل (Trihexyphenidyl))،

💊 داروهای دوپامینرژی (Dopaminergic) (مثلاً لوودوپا (Levodopa))

💊  آنتی‌کون‌وول‌سانت‌ها (Anticonvulsants) (مثل توپیرامات (Topiramate)) 

برای لرزش سر (لرزش اسپاسمی سر)، تزریق بوتاکس به عضله‌های گردن اغلب کارساز است. لرزش صدا در دیستونی حنجره (لرزش اسپاسمی تارهای صوتی) یا لرزش فک به تزریق داروی بوتولینوم به عضله ‌های هدف خوب جواب می‌دهند. برای بیمارانی که لرزش حاد را تجربه می کنند و به داروی بوتولینوم خوب پاسخ نداده‌اند، جراحی تحریک عمق مغز (DBS) معمولاً برای کنترل لرزش مفید است.

فهرست مطالب

لرزش دیستونی چیست؟

دیستونی اختلالی است که با انقباض عضلانی ناخواسته منجر به حرکات، حالات و لرزش غیر طبیعی مشخص می‌شود. برای برخی از بیماران دارای دیستونی، لرزش یک علامت برجسته است. 

لرزش می‌تواند بخش‌های مختلف بدن را در بیماران مختلف درگیر کند. برخی از بیماران ممکن است لرزش در نواحی مختلف بدن داشته باشند. لرزش یک علامت مهم است، چون می‌تواند تداخل قابل‌ توجهی را با فعالیت‌های روزانه، ارتباطات و برخوردهای اجتماعی به وجود آورد.

✅ مطالعه بیشتر: علت لرزش دست چیست؟

لرزش در دیستونی

چه بخش‌هایی از بدن توسط لرزش درگیر می‌شود؟

🔺بخش بالایی بدن اغلب دچار لرزش می‌شود. برخی از بیماران لرزش را در سر تجربه می‌کنند که به طرفین است، اما گاهی به بالا و پایین یا در جهات مختلف است. لرزش سر می‌تواند همراه با حرکت غیرارادی سر و گردن در جهات خاصی باشد (اسپاسم گردن یا دیستونی گردن) و تعداد بسیاری از بیماران با اسپاسم گردن/دیستونی گردن دارای لرزش سر هستند، اگرچه مشکل عمده‌ای برای آن‌ها نیست. لرزش سر واژه‌های مختلفی دارد که لرزش سر دیستونی یا لرزش اسپاسمی گردن نامیده می‌شود. محل رایج دیگر لرزش در اندام‌های بالایی (دست‌ها و بازوها) که اغلب لرزش شدید قسمت فوقانی یا لرزش دیستونی نامیده می‌شود.

🔺لرزش شدید قسمت فوقانی اغلب در یک طرف بیشتر از طرف دیگر است، در یک وضعیت خاص بدتر است یا در انجام برخی از کارها و زمانی که تحت فشار است بدتر است، برای مثال، امضا کردن یک سند در جلو همه.

🔺لرزش شدید قسمت فوقانی می‌تواند محدوده وسیعی از کارها را در برگیرد که شامل دست خط، غذا خوردن، نوشیدن که منجر به ناتوانی و شرمندگی اجتماعی می‌شود. برخی اوقات لرزش در یک کار خاص رخ می‌دهد و زمانی ظاهر می‌شود که کار معینی را انجام می‌دهید، برای مثال دستخط (لرزش نوشتن) یا انداختن توپ گلف به گودال.

🔺محل‌های مهم دیگر که احتمال رخداد لرزش در آن موجود است دستگاه صوتی است. دیستونی ممکن است عضله‌ تارهای صوتی را درگیر کند (دیستونی حنجره / اختلال صوتی اسپاسمی) و باعث لرزش در صدا شود.

🔺لرزش صدا  می‌تواند صحبت فرد را کمتر قابل ‌فهم کند و منجر به شرمندگی اجتماعی شود. برای دیگر افراد که دیستونی دارند، لرزش دهان، لب، فک، زبان یا کام می‌تواند تأثیر منفی در صحبت و ارتباط ایجاد کند.

چگونه لرزش دیستونی تشخیص داده می‌شود؟

لرزش بیماری دیستونی معمولاً توسط متخصص اعصاب با تخصص در اختلالات معین می‌شود. تشخیص عمدتاً بالینی، بر اساس مصاحبه و معاینات است، اما با بررسی‌های مناسب شامل آزمایش خون، آزمایش ژنتیک، MRI مغز و مطالعات الکتروفیزیولوژی کامل می‌شود.

تشخیص لرزش در بیمارانی که دارای دیگر علائم دیستونی (همانند انقباض عضلانی پایدار) در بخشی که دچار لرزش است یا قسمت‌های دیگر بدن آسان است. زمانی که لرزش تنها ویژگی دیستونی باشد، تشخیص لرزش دیستونی بسیار چالش‌برانگیز و گاهی اوقات بحث‌برانگیز است. اما، بسیاری از اعصاب شناسان اختلالات حرکتی، لرزش را بر اساس ویژگی‌های بالینی مشخص به عنوان شرایط عصبی تشخیص می‌دهند و آن را از لرزش اساسی یا لرزش ارثی متمایز می‌کنند.

هم ‌پوشانی ویژگی ‌های این لرزش و بیماری پارکینسون می‌تواند تشخیص را مشکل کند. گاهاً، بیماران با لرزش بسیار شبیه به بیماران پارکینسون هستند، اما بر خلاف بیماری پارکینسون، لرزش دیستونی آسیب زننده نیست و امید به زندگی را کاهش نمی‌دهد.

منبع

۹ دیدگاه دربارهٔ «لرزش در دیستونی چیست و چگونه درمان می‌شود؟»

 1. نعمت الله

  درود من شب ها موقع خواب زانو به پایین پشت پاهام دقیقا موقعی که میخوام استراحت کنم و خوابم ببره شروع می‌کنه به لرزش و این لرزش تا انگشت پاهام ادامه داره و مانع از استراحت کردنم میشه و اجازه نمیده بخوابم و باعث بی خوابی من میشه
  لطفا کسی اطلاعاتی داره بهم بگه ممنون

  1. هلسا

   سلام آقای نعمت الله
   در باره اینکه گفتین پاتون ارزش داره من فکر کنم شما دچار سندروم پای بی قرار مبتلا شدین ولی حتما برای تشخیص پیش دکتر برید

 2. سلام و عرض ادب من مادرم چند ماهه لرزش شدید فک، گرفتگی صدا ، و تنگی نفس هستند این لرزش ها میچرخه توی بدنشون گاهی کل بدنشون درگیر میشه در تشخیص اول دیستونی بود و تزریق ژل اما متاسفانه هیچ واکنشی نشون ندادن و بهبودی حاصل نشد به گفته پزشک فرمودند دیستونی نیست و مارو ارجاع دادن به پزشک روانشناس لطفا راهنمایی کنید . سپاس

  1. دوست عزیز پیش از مراجعه به روانشناس، برای بررسی دقیق تر به یک متخصص مغز و اعصاب هم مراجعه کنید

   1. ژامان

    سلام به نظرتون راه درمان لرزش سروگردن چیه؟ وقتی گردن خم و سر روبه پایین میشه لرزش شدیدتر میشه و باعث شرمندگی میشه//لطفا در این زمینه و درمان این بدبختی توضیح بدید/تشکر

    1. سلام دوست عزیز
     روش های مختلفی برای بهبود لرزش سر هست اما نمیشه به طور قطع گفت باعث درمان قطعی می شن، چون همه چیز به علت اصلی لرزش گردن شما برمی گرده.
     برای همین منظور بهتره اول با یک پزشک مشورت کنید تا علت اصلی لرزش را پیدا کنند و در صورت نیاز شما را به یک فیزیوتراپ ارجاع می دهند تا با انجام حرکات ورزشی مناسب بتونید لرزش گردن تون را کنترل کنید.
     لطفا پیش از هر اقدامی حتما با پزشک مشورت کنید.

    2. arezooashtari83@gmail.com

     سلام شما به لرزش سر و گردنتون راه و چاره ای پیدا کردین ؟ چون منم همین وضعیت شمارو دارم

 3. سمیه

  سلام مادر من دوساله ک سرشون میلرزه اول خیلی کم بود الان یکم بیشترشده ،کروتون هم برای درمان بیماری استفاده میکنن،بردیمش چندتا دکتر گفتن مهم نیست و شدید شد جلوشو بگیرید بردیمش مغزو اعصاب گفت پارکینسون خفیف و دوپامین تجویز کرد احتمال داره اشتباه تشخیص داده باشن؟دارو دوپامین بدترشون نکنه؟کجا برای سر و بامشورت کدوم پزشک بوتاکس انجام میشه؟

  1. سلام و وقت بخیر
   متخصص مغز و اعصاب در صورت صلاحدید بوتاکس را تزریق می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن