لرزش خوش خیم چیست ؟ چگونه ایجاد و درمان می شود؟

عموما افرادی که دچار لرزش در اندام هایی مثل دست یا پا می شوند سریعا آن را بیماری پارکینسون تعبیر می کنند (برای آشنایی بیشتر با این بیماری مقاله بیماری پارکینسون: معرفی بیماری را مطالعه نمایید). این در حالی است که اختلال حرکتی لرزش خوش خیم نیز علائم اولیه مشابهی را دارد و تقریبا ۲.۲% از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. در مقاله ای که پیش رو دارید سعی داریم تا شما را با این اختلال حرکتی بیشتر آشنا نماییم.

لرزش خوش خیم چیست؟

لرزش خوش خیم ، شایع ترین اختلال حرکتی است که به آن عنوان لرزش خوش خیم، لرزش خانوادگی و لرزش ارثی نیز گفته می شود. بیماران مبتلا به لرزش خوش خیم لرزش غیر قابل کنترل (ترمور) در دست، سر، صدا، یا سایر نقاط بدن را تجربه می کنند. این وضعیت معمولا در بزرگسالان شروع می شود و به تدریج ممکن است با افزایش سن بدتر گردد. لرزش معمولا در هنگام کشیدن دست ها به جلو و حرکات ظریف دست، مانند نگه داشتن یک فنجان، یا استفاده از قاشق و یا نوشتن بیشتر می شود. لرزش دست ها زمانی که اندام در وضعیت استراحت باشد، مانند هنگامی که دست ها روی ران پاها قرار می گیرند، متوقف می گردد. استرس اغلب لرزش را به طور موقت بدتر می کند.

 

علت لرزش خوش خیم چیست ؟

علت لرزش خوش خیم ناشناخته است، اما در بیش از نیمی از بیماران عضو دیگری از خانواده نیز مبتلا است. محققان هنوز نتوانسته اند ژن یا ژن هایی که باعث لرزش خوش خیم می شوند را کشف کنند. در بیماران با سابقه خانوادگی لرزش خوش خیم نشانه ها و علایم ممکن است در سنین پایین تر ظاهر شوند. محققین تصور می کنند منشا لرزش خوش خیم مغز است، اما اسکن های مغز بیماران طبیعی بوده است. هیچ آزمون تشخیصی برای لرزش خوش خیم وجود ندارد. با این حال پزشک ممکن است خون بیمار را برای عللی که می تواند لرزش را تشدید کنند، مثل بیماری های تیرویید بررسی کند. برخی داروها نیز ممکن است لرزش را بدتر کنند .

آیا درمانی برای لرزش خوش خیم وجود دارد؟

درمان های موثری برای کاهش لرزش وجود دارند، اما بهبودی کامل دیده نمی شود. با استفاده از فنجان و ظروف سنگین و حتی مچ بندهایی که وزنه سنگین کوچکی به آن متصل است می توان به برخی از بیماران کمک کرد. مصرف دارو برای بعضی از بیماران سودمند است، داروها معمولا بر اساس آزمون و خطا به بیماران داده می شوند، در بعضی از بیماران درمان تاثیر بیشتری خواهد داشت.

داروهایی که ممکن است کمک کننده باشند عبارتند از :
• مهارکننده های گیرنده بتا مانند: پروپرانولول
• داروهای ضد صرع مانند: پریمیدون، گاباپنتین، توپیرامات و کلونازپام

پزشک ممکن است به بیمار پیشنهاد کند مصرف کافئین و مواد محرک دیگر و برخی از داروهایی که باعث لرزش می شوند را کاهش بدهد. در برخی از انواع لرزش ممکن است تزریق بوتولینیوم مؤثر باشد. سم بوتولینیوم در عضلاتی که باعث لرزش می شوند تزریق می گردد، که به طور موقت باعث ضعیف شدن عضلات و کاهش لرزش می شود. تزریق باید دو تا چهار بار در سال تکرار شود و برای بیماران مبتلا به لرزش سر و لرزش صدا موثرتر است. اگر چه درمان دارویی برای برخی از بیماران مبتلا به لرزش ممکن است کمک کننده باشد و در ابتدا باید این داروها مورد استفاده قرار گیرند، اما برای کسانی که دارای لرزش شدید هستند ممکن است عمل جراحی در نظر گرفته شود . متخصص مغز و اعصاب می تواند انتخاب بهترین روش درمانی را با توجه به وضعیت بیمار توصیه کند .

انواع روش های جراحی که برای لرزش خوش خیم وجود دارند، عبارتند از:

  • تالاموتومی: یک نوع عمل جراحی مغز است که در آن یک بخش از مغز یا تالاموس تخریب می شود.
  • تحریک هسته های عمقی مغز (DBS)
    نوع دیگری از عمل جراحی تالاموس می باشد که در آن یک سیم نازک ( الکترود) در تالاموس قرار گرفته و به یک دستگاه تحریک کننده که در زیر پوست قفسه سینه جای می گیرد وصل می شود.
  • سایر روش های جراحی

آیا لرزش خوش خیم نوعی از بیماری پارکینسون است؟

خیر، برخلاف لرزش خوش خیم که حدودا ده برابر شایع تر از بیماری پارکینسون است، لرزش دست در بیماری پارکینسون زمانی که دستان در حالت استراحت است بیشتر از زمانی است که از آن ها برای فعالیت استفاده می شود. نشانه های دیگر بیماری پارکینسون، که در بیماران با لرزش خوش خیم وجود ندارند شامل کندی حرکت، اختلال در راه رفتن و سایر علایمی است که در معاینه عصبی یافت می شوند.

لرزش خوش‌خیم چه اثراتی بر روی زندگی فرد مبتلا دارد ؟

لرزش خوش‌خیم باعث کاهش طول عمر نمی شود. لرزش ممکن است در طول زمان افزایش یابد، اما این تغییرات معمولا آهسته است،که به طور معمول چندین سال طول می کشد. در نهایت برخی بیماران ممکن است درجاتی از ناتوانی را تجربه کنند، مانند: مشکل در نوشتن، غذا خوردن، نوشیدن و یا حتی احساس خجالت در اجتماع. لرزش خفیف به طور معمول نیاز به درمان ندارد و درمان زود هنگام، سیر طبیعی بیماری را متوقف و یا کند نمی کند . شروع درمان دارویی را زمانی می توان مدنظر داشت که لرزش فعالیت های روزانه بیمار را تحت تاثیر قرار داده و یا باعث مشکلاتی برای بیمارگردیده است.

 

منبع

 


شرکت فن آسا با آگاهی از نیاز افراد مبتلا به لرزش دست یا بدن محصولی را تولید کرده است تا افرادی که به علت لرزش دست نمی توانند به تنهایی غذا بخورند یا در غذا خوردن مشکل دارند، به راحتی و تنهایی از پس این کار برآیند.

“قاشق یار”، نوعی قاشق هوشمند که با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا طراحی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد قاشق یار به این لینک مراجعه کنید.

 

قاشق یار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *