لرزش خوش خیم چیست و چه درمان هایی دارد؟

بیماری لرزش خوش خیم یا لرزش اساسی یکی از شایعترین بیماریهای اختلال حرکتی است. افراد مبتلا به این بیماری عموما لرزش در ناحیه دستهایشان اتفاق میافتد. درصد کمتری از این افراد لرزش را در ناحیه سر،حنجره (لرزش صدا) و دیگر قسمتهای بدن را نیز تجربه میکنند. این لرزش بیشتر در هنگامی که فرد چیزی را در دست گرفته یا حرکتی با دست انجام میدهد دیده میشود. برخی از درمانها این لرزش را کاهش میدهند،مانند:
مسدود کننده های بتا مانند پروپرانولول
• داروهای ضد تشنج مانند پریمیدون، گاباپنتین و توپیرامات
• بنزودیازپین ها مانند کلونازپام و آلپرازولام
بعضی از بیماران ممکن است از تزریق سم بوتولینوم به عضلاتی که در لرزش دخیل هستند برای کاهش لرزش بهره ببرند.برای توضیحات کاملتر در مورد این بیماری مقاله لرزش خوش خیم را مطالعه کنید.آنچه در ادامه مقاله خواهیم دید توضیح مختصری بر روشهای درمانی این بیماری است.

 

نقش جراحی در درمان بیماری لرزش خوش خیم چیست؟

 

روشهای دارویی برای تمامی بیمارانی که به لرزش خوش خیم مبتلا هستند کاربردی نخواهد بود و برخی از بیمارانی که لرزشهای شدیدتری دارند که درمانهای دارویی برای آنها پاسخگو نمیباشد میبایست از روشهای جراحی استفاده کنند. بیشتر این روشها بر ناحیه ای از مغز به نام تالاموس تاثیر میگذارد که انواع آن به شرح زیر است:
• تحریک مغزی عمیق (DBS)
• تالاموتومی
• التراسونیک متمرکز (FUS)
• رادیوتراپی گاما (GKS)

 

DBS چیست؟

DBS یکی از انواع جراحیهای مغزی است که در آن یک سیم نازک و عایق شده را که الکترود مینامند در مغز قرار میدهند. برای بیماران لرزش خوش خیم الکترود معمولا در ناحیه تالاموس قرار داده میشود و به دستگاه ضربان سازی متصل میشود که در زیر پوست و در ناحیه قفسه سینه قرار گرفته است. این دستگاه سیگنالهای الکتریکی را به ناحیه تالاموس ارسال میکند و با کاهش فعالیتهای غیرطبیعی در این ناحیه از مغز به بهبود لرزش کمک میکند. در این روش درمانی به جز در محل اتصال الکترود به بافت مغز آسیب دائمی نمیرسد و این خود یک مزیت به شمار میآید. این روش برای درمان لرزش در دو طرف بدن قابل انجام است.

 

تالاموتومی چیست؟

تالاموتومی یک روش جراحی است که در آن یک سیم نازک موقتا در تالاموس بیمار قرار میگیرد. پس از آن نوک انتهای سیم مقداری گرم میشود تا قسمت کوچکی از بافت تالاموس را بسوزاند. در انتهای پروسه سیم خارج میشود. این روش باعث کاهش فعالیتهای غیرعادی مغز و کاهش لرزش میشود.برخلاف DBS این روش تنها برای اعمال به یک طرف بدن مناسب است.

 

FUS چیست؟

مشابه روش تالاموتومی در FUS نیز یک قسمتی از بافت تالاموس سوزانده میشود تا لرزش در بیمار کاهش یابد. البته در این روش نیازی نیست تا در جمجمه بیمار حفرهای ایجاد شود بلکه با استفاده از امواج التراسونیک متمرکز این کار صورت میپذیرد. تاثیر آن بر عملکرد بیمار مشابه روش جراحی تالاموتومی است.

 

GKS چیست؟

GKS روش دیگری است که در آن از پرتوهای رادیویی برای سوزاندن قسمتی از بافت تالاموس مشابه روش تالاموتومی استفاده میشود. در این روش نیز هیچ حفرهای در جمجمه ایجاد نمیشود. این روش طی چند هفته تا چند ماه تاثیر خود را نشان میدهد.

تجهیزات پزشکی

این جراحی ها چگونه انجام میشوند؟

در تمامی این روشها دقت بسیار بالایی برای رسیدن به هدف نیاز است. بنابراین،از یک چارچوب محکم برای نگهداری سر در حین عکسبرداریها استفاده میشود. این ویژگی به پزشکان اجازه میدهد تا الکترود یا پرتو التراسونیک و یا موج گاما را به دقت به مکان مورد نظر هدایت کنند. بیمار عموما در حین این پروسه هوشیار است و در انجام برخی تستها شرکت میکند. این ویژگی باعث میشود تا پزشک مطمئن باشد که لرزش با کمترین آسیب به دیگر بخشها کاهش می یابد.

 

محدودیت اصلی و پیچیدگی این روشها در چیست؟

این درمانها برای بیماران قطعی نیستند و ممکن است لرزش دوباره بازگردد. مشابه هر روش درمانی دیگر این روشها نیز ریسکهایی
دارند:
• کاهش تعادل و هماهنگی بین اعضا
• مشکلات گفتاری
• سستی یا سوزش در بازوها یا دستها

با تغییر تنظیمات دستگاه ضربان ساز در روش DBS این ریسکها میتوانند از بین بروند اما در دیگر روشهای درمانی این ویژگی وجود ندارد. در موارد نادری در روش DBS و تالاموتومی سکته و یا خونریزی مغزی مشاهده شده است . همچنین در روشهای FUS و GKS نیز در مواردی التهاباتی اطراف ناحیه مورد درمان گزارش شده است.

 

منبع:

https://www.movementdisorders.org/MDS/Resources/Patient-Education.htm

شرکت فن آسا با آگاهی از نیاز افراد مبتلا به لرزش دست یا بدن محصولی را تولید کرده است تا افرادی که به علت لرزش دست نمی توانند به تنهایی غذا بخورند یا در غذا خوردن مشکل دارند، به راحتی و تنهایی از پس این کار برآیند.

“قاشق یار”، نوعی قاشق هوشمند که با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا طراحی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد قاشق یار به این لینک مراجعه کنید.

قاشق یار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *