لرزش دست چیست؟ و روش های درمان

از دست های لرزان معمولاً به عنوان لرزش دست یاد می شود. لرزش دست به خودی خود تهدید کننده زندگی نیست، اما می تواند کارهای روزمره را دشوار کند. همچنین می تواند نشانه هشدار اولیه برخی شرایط عصبی و دژنراتیو باشد.

در صورت لرزش دست باید با پزشک خود صحبت کنید.

لرزش دست

بسیاری از افراد لرزش دست را با بیماری پارکینسون مرتبط می دانند. اما طبق کلینیک کلیولند، بیشترین علت لرزش دست، لرزش اساسی است.

لرزش اساسی معمولاً بزرگسالان را درگیر می کند، اما به خوبی قابل درک نیست. تصور می شود که به دلیل اختلال در عملکرد طبیعی در قسمت هایی از سیستم عصبی مرکزی، مانند مخچه ایجاد می شود. این نوع لرزش برای برخی در خانواده ها وجود دارد.

محققان کاملاً مطمئن نیستند که چه چیزی باعث وقفه عصبی می شود و چطور می توان آن را متوقف کرد. آن ها همچنین در مورد اینکه آیا این یک فرآیند تخریب است، اطلاعات دقیقی ندارند.

افرادی که دارای لرزش اساسی هستند لرزش های مکرری را تجربه می کنند که هنگام حرکت بدتر می شوند. لرزش قابل کنترل نیست و اغلب در دست ها، بازوها، سر و تارهای صوتی اتفاق می افتد.

برای مقایسه، افراد مبتلا به بیماری پارکینسون عضلاتشان در هنگام حالت استراحت معمولاً دچار لرزش دست می شوند و هنگام استفاده از عضلات، شاهد کاهش لرزش هستند. لرزش دست همچنین می توانند به دلیل موارد زیر ایجاد شوند:

 • تشنج
 • تیروئید بیش از حد فعال
 • بیماری مخچه
 • بیماری هانتینگتون
 • عوارض جانبی دارو مانند داروهای خاص روانپزشکی، ضد صرع، ضد آسم و سرکوب کننده سیستم ایمنی
 • مصرف بیش از حد کافئین
 • سومصرف یا ترک الکل، مربوط به اعتیاد است
 • اضطراب
 • قند خون پایین

چه داروهایی لرزش دستان را درمان می کنند؟

همه افرادی که دستانشان می لرزد نیازی به درمان ندارند، اما اگر پزشکتان تشخیص دهد که شما کاندیدای خوبی هستید، ابتدا می توانید با استفاده از داروهای تجویز شده شروع کنید.

داروهایی که معمولا تجویز می شوند

طبق بنیاد ملی لرزش، متداول ترین داروهای تجویز شده برای درمان لرزش دستان یا لرزش خوش خیم:

 • پروپرانولول (Inderal)
 • پریمیدون (میسولین)

پروپرانولول یک مسدود کننده بتا است که برای درمان آریتمی، ضربان قلب سریع و فشار خون بالا طراحی شده است، در حالی که پریمیدون یک داروی ضد تحریک است.

اگر این ها به درد شما نمی خورند، پزشک ممکن است داروهای دیگری را نیز توصیه کند.

سایر beta-blockers

متوپرولول (لوپرسور) و آتنولول (تنورمین) نیز بتا بلاکرهایی هستند که ممکن است برای درمان لرزش اساسی استفاده شوند. اگر سایر داروها به لرزش شما کمک نکنند، ممکن است پزشک یکی از این داروها را تجویز کند، اما ممکن است مانند پروپرانولول موثر نباشد.

سایر داروهای ضد تشنج

گاباپنتین (Neurontin) و توپیرامات (Topamax) سایر داروهایی هستند که در درجه اول برای درمان بیماری های عصبی یا روانی مانند تشنج یا درد نوروپاتیک استفاده می شوند. ممکن است برای افرادی که لرزش اساسی دارند مفید باشد.

داروهای ضد اضطراب

آلپرازولام (Xanax) برای درمان اضطراب و اختلالات وحشت استفاده می شود، اما منبع تحقیق معتبر نشان می دهد که ممکن است یک درمان موثر برای لرزش اساسی باشد. این دارو باید با احتیاط زیادی مصرف شود زیرا که مصرف آن موجب عادت همیشگی می شود.

بوتاکس

سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) درمانی برای لرزش در دست است. این دارو در صورت تزریق ممکن است باعث ضعف عضلانی قابل توجهی شود، بنابراین حتما در مورد خطرات و مزایای احتمالی با پزشک خود صحبت کنید.

مزایای تزریق موفقیت آمیز می تواند تا 3 ماه طول بکشد. تزریق بعدی ممکن است لازم باشد.

می توانید مقالات زیر را هم مطالعه کنید:

چه جراحی هایی باعث درمان لرزش دست می شود؟

بعید است که پزشک جراحی را به عنوان اولین گزینه درمانی به شما توصیه کند. درمان های جراحی به طور معمول برای افرادی که لرزشی ناتوان کننده دارند، اختصاص دارد. با افزایش سن یا بدتر شدن لرزش، ممکن است جراحی به گزینه ای برای درمان تبدیل شود.

تحریک عمیق مغز (DBS)

تحریک عمیق مغز (DBS) یک روش جراحی است که برای درمان لرزش استفاده می شود. در طی یک روش DBS، جراح دستگاه های الکترونیکی به نام الکترود را در مغز شما قرار می دهد که یک سیگنال الکترونیکی دریافت می کند و از طریق مغز در لرزش اختلال ایجاد می کند.

سیگنال از دستگاهی که در زیر پوست قسمت فوقانی قفسه سینه کاشته شده است منتقل می شود. DBS در حال حاضر فقط برای افرادی که لرزش اندام پیشرفته یا شدید دارند توصیه می شود.

DBS

تالاموتومی

تالاموتومی یکی دیگر از گزینه های جراحی است.

در طی این روش، جراح با استفاده از امواج صوتی فرکانس رادیویی، ضایعه ای دائمی در ناحیه بسیار کمی از تالاموس مغز ایجاد می کند. (از MRI برای هدایت امواج استفاده می شود.) این کار فعالیت الکتریکی طبیعی مغز را قطع می کند و لرزش را کاهش یا متوقف می کند.

چه روش های درمانی لرزش دست را درمان می کند؟

پزشک شما ممکن است یک یا چند تغییر در سبک زندگی را به عنوان روشی برای کمک به کاهش علائم لرزش اساسی توصیه کند. پیشنهادات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از اشیا سنگین تر استفاده کنید. ممکن است لازم باشد اشیای سبک یا ظریف مانند عینک، ظروف نقره یا بشقاب را با نسخه های سنگین تر جایگزین کنید. وزن اضافی ممکن است رسیدگی به اشیاء را آسان تر کند.
 • از ظروف و ابزار مخصوص طراحی شده استفاده کنید. گرفتن و کنترل قلم، مداد، ابزار باغبانی و وسایل آشپزخانه اگر دستانتان می لرزد، ممکن است مشکل باشد. مثلا برای غذا خوردن می توانید از قاشق ضد لرزش دست استفاده کنید.
قاشق یار
قاشق یار – قاشق ضد لرزش دست برای سالمندان، بیماران پارکینسونی و افراد دارای لرزش دست
 • از وزنه های مچ دست استفاده کنید. وزن اضافی روی بازو ممکن است کنترل را آسان کند.

آیا درمانی برای لرزش دستان وجود دارد؟

گزینه های درمان با توجه به علت لرزش دست شما تعیین می شود، گرچه هیچ درمانی برای بیشتر لرزش ها وجود ندارد. اگر لرزش شما ناشی از یک بیماری زمینه ای است، درمان آن ممکن است لرزش را کاهش دهد یا از بین ببرد.

اگر کافئین، الکل یا سایر محرک ها بر لرزش شما تأثیر می گذارند، آن ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. اگر لرزش از عوارض جانبی دارو است، با پزشک خود در مورد گزینه های دیگر صحبت کنید.

اگر لرزش شما ناشی از لرزش اساسی است، هیچ درمانی وجود ندارد. این مشکل، که اغلب در نوجوانی یا در دهه 40 آغاز می شود، ممکن است با افزایش سن، بدتر شود.

درمان ها ممکن است برخی از علائم را تسکین دهند. انواع درمانی که استفاده می کنید به شدت لرزش و عوارض جانبی احتمالی هر گزینه درمانی بستگی دارد. شما و پزشک می توانید گزینه های موجود را بسنجید.

فواید و ورزش های کاهش لرزش دست با کاردرمانی

با پزشک خود در مورد روش های درمانی صحبت کنید

اگر لرزش دستان یا علائم لرزش اساسی را تجربه کرده اید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک احتمالاً چندین آزمایش پزشکی و جسمی را درخواست می کند تا سایر احتمالات را قبل از تشخیص رد کند.

پس از تشخیص، می توانید در مورد گزینه های درمان صحبت کنید. اگر لرزش خفیف باشد و در فعالیت های روزمره اختلال ایجاد نکند، ممکن است درمان لازم نباشد.

اگر مدیریت لرزش بیش از حد دشوار شود، می توانید گزینه های درمانی را دوباره بررسی کنید. یافتن موردی که با حداقل عوارض جانبی به خوبی کار کند ممکن است زمان بر باشد. برای یافتن طرحی که متناسب با نیاز شما باشد با پزشک و هر درمانگر یا متخصصی که به آن ها مراجعه می کنید همکاری کنید.

سخن آخر

شایع ترین علت لرزش دست، لرزش اساسی است. این اختلال عصبی به خصوص در حین حرکت باعث تکان های مکرر و کنترل نشده می شود. دلایل دیگر لرزش دست ها شامل اضطراب و تشنج است.

در حالی که برای بیشتر لرزش دست درمانی وجود ندارد، بسته به علت، داروهای تجویزی و تغییر سبک زندگی ممکن است موجب تسکین شوند.

منبع: healthline.com


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن