بازیابی و بهبود بعد از ضربه مغزی-2

در ادامه اقداماتی که برای بازیابی و بهبود بعد از ضربه مغزی در مقاله بازیابی و بهبود بعد از ضربه مغزی-۱ ذکر کردیم امروز قصد داریم تا شما را با برخی از اقدامات تکمیلی برای بازیابی بهتر بعد از ضربه مغزی آشنا کنیم.

در ابتدا مرور کوتاهی بر رژیم غذایی مناسب برای بازیابی و بهبود از ضربه مغزی ؛که در مقاله قبل آن را به تفصیل توضیح داده ایم ؛خواهیم داشت .

مغز برای بازیابی کامل و بهبود خود هم در زمان درمان اولیه و هم در زمان بازیابی و بهبود از ضربه مغزی به مواد مغذی  خاصی نیاز دارد. پزشکان برای این کار یک رژیم غذایی مناسب برای فرد آسیب دیده تجویز می کنند . این رژیم غذایی شامل موارد زیر خواهد بود :

  • استفاده از سبزیجات و میوه  ها
  • استفاده از مواد پروتئینی مثل گوشت و حبوبات
  • مواد غذایی دارای امگا ۳  مثل ماهی ،گردو و چای
  • استفاده از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان دار

اقدامات تکمیلی برای بازیابی بعد از ضربه مغزی:

همچنین شما در کنار تغذیه مناسب در زمان بازیابی و بهبود از ضربه مغزی، می توانید با انجام امور ساده روند بهبود خود را سرعت ببخشید.  این امور ساده عبارتند از :

۱-    کاهش مدت زمان خیره شدن به صفحات نورانی  و امثال آنها

صفحه نمایش های نورانی فشار عصبی ویژه را بر روی مغز انسان ها وارد می کنند . اساس کار صفحه نمایش نشان دادن تصاویر متحرک کرد و چشم و مغز انسان دائم برای پردازش این تصاویر تلاش می کند . تلویزیون های ال سی دی ، صفحه های گوشی موبایل و مانیتور ها همواره در حین نمایش تصاویر دارای لرزش هایی کوچکی نیز هستند.

خیره شدن طولانی مدت به این لرزش ها به چشم و مغز انسان آسیب وارد می کند  به همین دلیلی است که نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر باعث سردرد می شود .زمانی که در دوره بازیابی و بهبود از ضربه مغزی هستید سعی کنید زمان تماشای تلویزیون ، کار کردن با مانیتور و لپ تاپ و کارکردن با گوشی تلفن همراه خود را به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش دهید .

همچنین برای جلوگیری از مشکلات خواب و بیخوابی ها در زمان بازیابی و بهبود از ضربه مغزی ، شما می بایست ۲ ساعت قبل از خواب به هیچ صفحه و جسم نورانی( مانند تلویزیون ، گوشی موبایل ، لپ تاپ ، مانیتور و …) نگاه نکنید .

۲-    کم کردن مدت زمان قرار گرفتن در نور شدید و یا حضور در محل های پر سرو صدا

بعد از ضربه مغزی و در زمان بازیابی و بهبود از ضربه مغزی شما ممکن است متوجه شوید که به نور های روشن و شدید و صداهای بلند حساس تر از قبل شده اید . در این حالت بهتر است چند روز از حضور در محل هایی که نور شدید و فلورسنتی (لامپ های مهتابی)  دارند و یا محیط های پرسروصدا و شلوغ اجتناب کنید تا بهبودی شما سریع تر انجام شود .

در واقع این دوری از محیط های پر نور و پر سروصدا  به بدن شما برای بهبودی کمک زیادی می کند و از بدتر شدن علائم بعد از ضربه مغزی جلوگیری خواهد کرد . به جای حضور در محل های پر سرو صدا سعی کنید به یک کتاب داستان صوتی و یا یک موسیقی آرام گوش کنید

۳-    پرهیز از حرکت های غیر ضروری

سعی کنید از هر حرکتی که باعث شود سر و گردن شما تکان بخورد پرهیز کنید . این نوع حرات می تواند باعث ضربه مغزی مجدد شود . عدم حرکت بدن و مخصوصا حرکت سر و گردن باعث می شود که بدن شما روند بازیابی و بهبود از ضربه مغزی را سریع تر انجام دهد .هر چند نمی توان مانع بعضی از حرکات بدن شد ولی پرهیز از انجام حرکات غیر ضروری مثل بالا رفتن از پله ها ، و فعالیت های جسمانی به مدت چند هفته می تواند روند بهبودی شما را سرعت ببخشد .

۴-    نوشیدن  آب زیاد

در حالت جسمانی عادی کمبود آب در بدن ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد برای همین همیشه سفارش می شود که در طول روز مقدار آب مناسبی را بنوشید . در زمان بهبود بعد از ضربه مغزی این نوشیدن آب اهمیت چند براری پیدا میکند . در زمانی که بدن شما مشغول بهبود است کم آبی می تواند خطرات و صدمات جبران ناپذیر را به بدن وارد کند . برای همین به صورت ویژه در زمان بازیابی و بهبود از ضربه مغزی باید آب زیادی بنوشید تا بدن شما دچار مشکل کم آبی نشود .

۵-    استراحت کردن

استراحت کردن در زمان بازیابی و بهبود از ضربه مغزی مهمترین کاری است که باید انجام داد . یکی از فواید استراحت کردن کاهش فعالیت های ذهنی و مغزی است و همین امر باعث می شود که مقدار استرس شما به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند . کاهش فعالیت های مغزی و ذهنی شما می تواند نقش مهمی در دوره بهبود بعد از ضربه مغزی ایفا کند .

برای یک هفته یا بیشتر از انجام حرکات ورزشی و تمرینات ورزشی به شدت خودداری نمایید اگر ورزشکار هستید سعی کنید شرایط را معمولی نگه دارید مثلا اگر دونده هستید به جای دویدن بهتر است قدم بزنید . همچنین برداشتن اجسام و وزنه های سنگین را برای مدت یک هفته و یا بیشتر به طور کامل متوقف کنید .

برای درمان بهتر و بازیابی و بهبود از ضربه مغزی  در طول روز باید در فواصل زمانی منظم دقایق خاصی را به استراحت اختصاص دهید. در طول روز چند بار به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه تمام فعالیتهای خود را متوقف کنید و فقط استراحت مطلق کنید. به هیچ چیز فکر نکنید و کاری انجام ندهید .

برای بهتر شدن این روند می توانید یک تایمر و یا یک آلارم را برای فواصل زمانی هر ۶۰ دقیقه یکبار تنظیم کنید تا بعد از ۶۰ دقیقه یک استراحت مناسب داشته باشید.این عمل را برای چند روز تکرار کنید تا بدن شما زان لازم برای استراحت و بازیابی انرژی خود را داشته باشد .

۶-    دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید

پزشک شما بعد از معاینه و بررسی نوع و میزان آسیب بعد از ضربه مغزی ،برنامه خاصی برای بازیابی و بهبود از ضربه مغزی به شما خواهد داد. این برنامه حتی ممکن است شامل بیدار شدن های منظم در یک بازی زمانی از شبانه روز باشد. اگر سردرد داشته باشید پزشک شما ممکن است داروهایی نیز برای آن تجویز کند . همچنین ممکن است برای شما استراحت بیشتر و مراقبت بهتر از شما  درمان در بخش مراقبت های ویژه را تجویز کند .

۷-    خواب مناسب

خوابیدن نه تنها باعث میشود که بدن به استراحت بپردازد بلکه مغز ما نیز به خواب و استراحت می رود گرچه در هنگام خواب قسمتهایی از مغز برای فعالیت های مهم و اساسی بدن بیدار می ماند ولی بخش هایی از مغز نیز در هنگام خواب به استراحت می پردازند. افرادی که دچار ضربه مغزی شده اند در زمان بازیابی و بهبود از ضربه مغزی نیاز به استراحت بیشتری دارند چرا که فرآیند ترمیم و بهبود مغز در هنگام استراحت بیشتر شده و بخش های آزاد تری از مغز می توانند در آن زمان مسئولیت بخش های آسیب دیده را بر عهده بگیرند .

برای خوابیدن مناسب نکات زیر را در نظر بگیرید :
  • طبق یک روال منظم بخوابید و از خواب بیدار شوید .
  • وسایلی که باعث حواس پرتی شما در اتاق می شوند مانند تلویزیون ، تلفن ، کامپیوتر را از اتاق خواب خود خارج کنید .
  • قبل خواب تنفس عمیق و مدیتیشن انجام دهید
  • خواب های کوتاه و چرت های روزانه نیز می توانند عملکرد مغز شما را بهبود ببخشند.
۸-    صبور باشید و مثبت فکر کنید

این بخش یکی از مشکل ترین بخش ها در زمان درمان و بازیابی و بهبود از ضربه مغزی می باشد .انجام ندادن فعالیت های عادی روزانه ممکن است برای شما کمی عذاب آور باشد با این حال بهتر است صبور باشید و روند درمان خود را سپری نمایید . هنگام ضربه مغزی ممکن است شما دارای احساس سرخوردگی و یا حتی نا امیدی بشوید . در بیشتر وارد اضطراب و افسردگی نیز در بین بیماران دیده شده است . .یک هفته صبر و تحمل به شما کمک می کند که  سریع تر به زندگی روزمره خود بازگردید .


شرکت فن آسا با آگاهی از نیاز افراد مبتلا به لرزش دست یا بدن محصولی را تولید کرده است تا افرادی که به علت لرزش دست نمی توانند به تنهایی غذا بخورند یا در غذا خوردن مشکل دارند، به راحتی و تنهایی از پس این کار برآیند.

“قاشق یار”، نوعی قاشق هوشمند که با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا طراحی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد قاشق یار به این لینک مراجعه کنید.

قاشق یار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *