سندروم بعد از ضربه‌ مغزی (PCS) چیست؟

سندروم بعد از ضربه‌ مغزی (Post-Concussion Syndrome) یا به‌اختصار PCS نوعی از پایداری علائم آسیب‌دیدگی حتی بعد از اتمام دوره بهبودی است، بیشتر علائم آسیب‌دیدگی بعد از ضربه‌ مغزی در حدود دو هفته و گذراندن این دوران نقاهت از بین خواهند رفت و علائم جزئی‌تر نیز پس از یک ماه به‌صورت کامل رفع خواهند شد.

اما در برخی موارد این علائم بعد از ضربه‌ مغزی تا دو ماه یا حتی بیشتر طول خواهد کشید و از بین نمی‌روند، در چنین مواقعی پزشکان احتمال وقوع نوعی سندروم را به نام سندروم بعد از ضربه‌ مغزی پیش‌بینی خواهند کرد.

بیماران مبتلا به سندروم بعد از ضربه‌ مغزی ممکن است علائم ضربه‌ مغزی و یا سکته مغزی را در زمانی که در حال استراحت هستند و یا زمانی که بیش‌ازحد فعالیت بدنی انجام خواهند داد تجربه می‌کنند، در اغلب مواقع این سندروم فرد را مجبور به کمتر کردن و یا صرف‌نظر کردن از فعالیت‌های معمولی فیزیکی، حرفه‌ای و زندگی اجتماعی خود کند که در این مواقع قطعاً سندروم پس از ضربه‌مغزی آسیب جدی‌تری به زندگی اجتماعی فرد بیمار خواهد زد.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای آزمایش بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تست انلاین پارکینسون

آیا سندروم PCS طبیعی و عادی است؟

این سندروم یک نوع واکنش و عارضه رایج پس از ضربه‌ مغزی است که عمدتاً در حین بهبودی روند درمان فرد و دوران نقاهت بیمار رخ خواهد داد. در دانش آموزان دبیرستانی که به‌صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند احتمال رخداد سندروم طبق بررسی‌های محققان 10 درصد است و این میزان در مقایسه گروه‌های سنی دیگر بین 5 تا 30 درصد تخمین زده‌شده است.

در حین اینکه اکثریت بیماران مبتلا به سندروم بعد از ضربه‌ مغزی نخواهند شد و از آن رنج نمی‌برند اما نکته‌ای حائز اهمیت است و آن این است که برای افرادی که دچار سندروم شده‌اند بسیار مهم است که احساس تنهایی نکنند و همواره دلگرمی و پشتیبان را در کنار خود حس کنند.

سندروم بعد از ضربه‌ مغزی

چرا تنها برخی از بیماران مبتلا به سندروم بعد از ضربه‌ مغزی خواهند شد؟

تشخیص اینکه چه نوع بیمارانی دچار سندروم خواهند شد بسیار مشکل است اما برخی تحقیقات ثابت کرده‌اند که دلایلی وجود دارد که احتمال بروز این سندروم  را در برخی افراد افزایش خواهد داد و باعث می‌شود این نوع افراد در معرض خطر بیشتری نسبت به افراد عادی قرار گیرند.

با توجه متغیرهای آماری و بررسی‌های انجام‌شده بر روی این متغیرها ثابت کرده است که زنان و سالمندان همواره در معرض خطر جدی ‌تری برای ابتلا به این سندروم  قرار دارند و این میزان احتمال ابتلا به سندروم پس از ضربه‌ مغزی در مردان و جوانان کمتر است.

علاوه بر بررسی‌های آماری انجام‌شده سابقه‌های بیماری‌های مغزی و آسیب‌های آن می‌تواند بر خطر ابتلا اضافه نماید.

در جدول زیر برخی از عوامل پرخطر و افرادی که خطر بیشتری آن‌ها را تهدید می‌کند آورده شده است.

در چه مواقعی سندروم PCS را باید جدی گرفته شود؟

سندروم پس از ضربه ‌مغزی می‌تواند به طرز وحشتناکی زندگی یک فرد بیمار را تحت تأثیر قرار دهد، علاوه بر این فرد مبتلا به سندروم پس از ضربه‌ مغزی همواره باید بیماری خود را کنترل نماید زیرا ممکن است با افزایش فعالیت‌های طبیعی و فیزیکی احتمال خطر نیز افزایش پیدا می ‌کند.

بیماران مبتلا به سندروم پس از ضربه ‌مغزی در دراز مدت به دلیل کاهش خطرات و شرایطی که سبب تأثیرگذاری مستقیم بر سندروم پس از ضربه ‌مغزی مجبور به تغییر نحوه زندگی خود و عادت‌های طبیعی زندگی خواهند شد.

اما متأسفانه اگر سندروم پس از ضربه ‌مغزی برای کودکان رخ دهد منجر به آسیب‌های جدی خواهد شد و ممکن است آن‌ها را از ادامه تحصیل بازدارد و همچنان باعث شود کودک مبتلا به سندروم بعد از ضربه ‌مغزی از فعالیت ‌های ورزشی محروم شود.

در برخی موارد نیز مشاهده ‌شده که یک کودک مبتلا به سندروم بعد از ضربه‌ مغزی بارها یک ‌پایه را مردود شده و مجبور به تکرار آن دوره تحصیلی خواهد شد.

در بزرگسالان نیز سندروم پس از ضربه‌ مغزی می‌تواند بر روی زندگی شخصی و حرفه‌ای آن‌ها تأثیرگذار باشد و باعث شود که کارایی فرد در رابطه با ارتباطات عمومی، توانایی تمرکز و حتی زندگی خانوادگی کاهش یابد.

آیا روش درمانی برای سندروم پس از ضربه‌ مغزی وجود دارد؟

مدیریت بیماری سندروم بعد از ضربه‌ مغزی بیشتر مربوط به افزایش زمان استراحت است، استراحت بیشتر به بیماران مبتلا به PCS این امکان را می‌دهد تا به ‌صورت طبیعی مغز آن‌ ها ترمیم پیدا کند و طی یک فرآیند طبیعی قسمت‌های آسیب‌دیده مغز بهبود پیدا کند، پس از یک دوره استراحت پزشکان ممکن است روش‌های درمانی بیشتری را به بیماران مبتلا به PCS پیشنهاد نمایند که به کاهش علائم Post-Concussion Syndrome کمک خواهد کرد اما موردی که واضح است ثابت‌ شده که هیچ درمان کامل و دقیقی برای این بیماری وجود ندارد.

روش‌های تشخیص درمانی سندروم پس از ضربه‌ مغزی شدیدترین علائم این بیماری را تشخیص خواهد داد و این علائم را جهت کاهش و بهبود مورد هدف قرار خواهند داد این نوع درمان در مواردی که برخی علائم از بین نمی‌روند کارساز است.

سندروم بعد از ضربه‌ مغزی

چگونه می‌توان به بیماران مبتلا به سندروم PCS کمک کرد؟

بیماران مبتلا به PCS اغلب احساسات خود را از طریق بیماری خود بروز خواهند داد و برای والدین آن‌ها بسیار ناراحت‌ کننده است که شاهد علائم سندروم بعد از ضربه‌ مغزی باشند. گاهی برخی پرسش‌ها مانند “هنوز علائم بیماری را دارید؟” یا ” از مدرسه رفتن اطمینان دارید؟” خود می‌تواند آسیب‌هایی را به ‌صورت مخفی در فرد مبتلا به سندروم ایجاد نماید و از لحاظ روحی باعث آسیب‌های جدی در فرد شود.

گاهی هم برخی بیماران آرزو می‌کنند که علائم ظاهری بیشتری داشته باشند تا دیگران متوجه آن‌ها شده و احترام بیشتری برای آن‌ها قائل شوند.

خانواده و اطرافیان بیماران می‌توانند به تشخیص علائم این بیماری کمک کنند و گاهی بیماران بتوانند وقت بیشتری را با دوستان خود صرف نمایند و در برخی موارد نیز خود را از سروصدای زیاد و محیط‌ های شلوغ دور نمایند.

اما این نکته را فراموش نکنید که به‌ راحتی می‌توان به بیماران مبتلا به سندروم PCS با استفاده از توجه بیشتر، مهربانی، تشویق برای بهبودی و غیره کمک نمود، هیچ‌ چیزی مانند حمایت روحی و پشتیبانی نمی‌تواند در بهبود بیماران سندروم بعد از ضربه ‌مغزی مفید واقع شود.

آیا سندروم بعد از ضربه‌ مغزی همان CTE است؟

سندروم PCS کاملاً با دیگر علائم آسیب‌های مغزی در طولانی‌ مدت مانند انسفالوپاتی مزمن ترومتیک (Chronic Traumatic Encephalopathy) یا به ‌اختصار CTE متفاوت است، ممکن است علائم این بیماری‌ها شبیه به هم باشد اما PCS و علائم آن خود نیز می‌تواند شروع‌ کننده یک حمله و ضربه‌ مغزی باشد.

سندروم بعد از ضربه‌ مغزی به ‌مرور زمان بهبود پیدا خواهد کرد و علائم آن کاهش پیدا می‌کند و درنهایت به‌ صورت کامل رفع خواهد شد، اما این موضوع کاملاً با CTE متفاوت است زیرا آسیب‌های ناشی از CTE در برخی موارد شدیدتر بوده و قابل قیاس با PCS نیستند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن