بایدها و نبایدها در تغذیه بیماران ضربه مغزی

ضربه مغزی از آسیب های متداول در عصر حاضر است. براساس آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ایالات متحده (CDC ), تنها در سال 2010, بیش از دو و نیم میلیون مورد آسیب مغزی گزارش شده است. توصیه هایی که معمولا برای بهبودی ضربه مغزی توسط پزشکان مطرح می شود شامل استراحت و خودداری از انجام فعالیت های فیزیکی است. با این حال, تعداد کمی از مردم به اهمیت تغذیه بیماران ضربه مغزی در پروسه بهبودی توجه می کنند.در این مقاله ما قصد داریم تا شما را با برخی رژیم های غذایی مناسب برای این بیماران آشنا کنیم. البته باید ذکر کنیم که ما در مقاله بازیابی و بهبود بعد از ضربه مغزی نیز توصیه هایی جامع برای بازیابی و بهبود ضربه مغزی ارائه کردیم.

بر اساس گزارشات Brainline مغز انسان جهت انجام بهینه اعمال شناختی و تفکر شفاف به مواد مغذی (Nutrients) مختلفی نیاز دارد. در مرحله نخست باید مطمئن بود که در تغذیه بیماران ضربه مغزی,کالری مورد نیاز مغز از یک منبع غذایی سالم فراهم می شود. توزیع کالری در شبانه روز باید به گونه ای باشد که وعده های غذایی کوچک با فواصل زمانی کم مصرف شود. تعدد وعده های غذایی به پروسه بهبود ضربه مغزی کمک شایانی می نماید. البته باید توجه داشت که از پرخوری نیز اجتناب شود؛ چون افزایش وزن بعد از آسیب های مغزی متداول است.

در ادامه, پاره ای از بهترین و بدترین غذاها و نوشیدنی هایی که باید در تغذیه بیماران ضربه مغزی مورد توجه قرار بگیرند معرفی خواهند شد:

بهترین ها

غذای سالم

میوه جات و سبزیجات

میوه جات و سبزیجات سرشار از پروتئین ها, مواد معدنی و سایر ریزمغذی ها (Micronutrients) بوده برای بهبودی سریع ضروری هستند. برای اطمینان از سالم بودن سبک تغذیه, توصیه شده که هر فرد, روزانه حداقل پنج واحد میوه و سبزی مصرف کند. براساس پیشنهاد Brainline , آووکادو به دلیل دارا بودن چربی های سالم,  می تواند در تغذیه بیماران ضربه مغزی مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

مغزها و دانه ها

مغزها و دانه ها به دلیل دارا بودن امگا-3 و نیز چربی ها و پروتئین های سالم, اهمیت زیادی دارند. به آسانی می توان آنها را در یک کیف دستی کوچک حمل کرد و در محل کار یا فضاهای خارج از خانه به عنوان یک میان وعده کوچک و سودمند از آنها استفاده کرد. مصرف میان وعده های کوچک در طول روز می تواند سوخت و ساز  بدن را تقویت نموده, در تغذیه بیماران ضربه مغزی نقش مهمی ایفا کند.

تخم مرغ

تخم مرغ ها منبع فوق العاده پروتئین هستند. نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که استفاده از یک رژیم پر پروتئین در تغذیه بیماران ضربه مغزی می تواند به بهبود آسیب ها کمک کند.

گوشت ها

آنچه در اینجا اهمیت دارد, انتخاب گوشت است. انتخاب باید از میان گوشت های لخم و فرآوری نشده صورت بگیرد. به علاوه گوشت حیواناتی که در مراتع پرورش یافته و از علف های تازه چرا کرده اند ارجحیت دارد. گوشت های سفید مثل مرغ و بوقلمون میزان چربی پایین تری دارند ولی گوشت های قرمز نیز در صورتی که بطور متعادل استفاده شوند مورد قبول هستند. همه گوشت ها منابع خارق العاده پروتئین و اسید آمینه هستند و از این نظر در تغذیه بیماران ضربه مغزی اهمیت دارند.

لبنیات

لبنیات بویژه اگر توسط گاوهایی که در مراتع چریده اند تولید شود مفید هستند. پنیر, شیر و ماست همه در روند بهبودی موثرند و می توانند در تغذیه بیماران ضربه مغزی مورد استفاده قرار بگیرند. ماست به علت دارا بودن مقادیر قابل توجهی از پروبیوتیک ها (Probiotics) اهمیت ویژه دارد.

روغن نارگیل

برخی از نویسندگان معتقدند که روغن نارگیل به علت داشتن اسیدهای چرب سالم روغن شگفت انگیزی است و از این نظر می تواند در تغذیه بیماران ضربه مغزی نقش موثری ایفا کند.

بدترین ها

غذای ناسالم

الکل

در تغذیه بیماران ضربه مغزی باید بطور کامل از مصرف الکل اجتناب کرد. بعد از آسیب های مغزی سطح تحمل الکل کاهش می یابد و به علاوه مصرف زیاد الکل خود می تواند سبب تقلیل توان شناختی مغز شود.

قندهای فراوری شده

در تغذیه بیماران ضربه مغزی باید از مصرف مواد قندی نظیر کیک ها و آب نبات ها خودداری کرد. غذاهای شیرین شده نه تنها ارزش تغذیه ای خوبی ندارند بلکه می توانند مشکلات سلامتی چندی در افراد ایجاد کنند.

غذاهای شور و سرخ شده

همانند آنچه که در مورد قندها گفته شد در تغذیه این بیماران استفاده از غذاهای سرخ شده و پر نمک نیز باید محدود شود. البته این یک دستورالعمل کلی است که همه افراد باید آن را رعایت کنند و از مصرف غذاهای پر چرب , پر نمک و فراوری شده نظیر آنچه که در رستوران های فست فود عرضه می شود خودداری کنند.

کافئین

مصرف قهوه در حد اعتدال در کل می تواند برای سلامتی مفید باشد. اما افراط در مصرف آن توصیه نمی شود. در تغذیه بیماران ضربه مغزی باید مصرف قهوه را محدود نموده و نوشیدنی های محتوی کافئین زیاد را حذف کرد. زیرا کافئین زیاد می تواند با تحریک سیستم اعصاب مرکزی روند بهبودی را معکوس کند.

نتیجه گیری

توصیه هایی که ذکر شد حاکی از نگه داشتن اصل تعادل در تغذیه است که باید توسط همه افراد اجرا شود. این امر بویژه در تغذیه بیماران ضربه مغزی و در زمانی که بدن در حال بهبودی است اهمیت ویژه ای دارد.

منابع

1-www.andrewsinstitute.com

2-Heal Your Concussion: 21 Days to Brain Health, by Dr. Joanny Liu (Book)

3- www.Brainline.org

4-  www.Livestrong.com


۲ دیدگاه دربارهٔ «بایدها و نبایدها در تغذیه بیماران ضربه مغزی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن