تغییرات عاطفی و شخصیتی بعد از سکته مغزی

بعد از سکته مغزی، افراد معمولا تغییرات عاطفی و شخصیتی و رفتاری خاصی را تجربه می کنند. دلیل این امر این است که مغز رفتار ما را کنترل می کند. سکته ممکن است باعث این شود که فرد بی توجه، فراموشکار، ناراحت و یا سردرگم بشود. بازماندگان سکته مغزی همچنین ممکن است احساس اضطراب، خشم یا افسردگی بکنند. رفتار آن ها به این بستگی دارد که کدام قسمت از مغز از سکته آسیب دیده است.

افسردگی

افسردگی شایع ترین تغییرات عاطفی و شخصیتی بعد از سکته مغزی می باشد و یک سوم تا دو سوم بیماران را مبتلا می کند. نشانه های آن می توانند خفیف یا شدید باشند و اغلب در مراحل اولیه ی بازیابی از سکته مغزی اتفاق می افتند. این بازماندگان باید برای افسردگی ارزیابی بشوند و در صورت ابتلا تحت درمان قرار بگیرند. این خیلی مهم است که افسردگی بعد از سکته (PSD) به موقع تشخیص داده شده و درمان شود. در غیر این صورت می تواند منجر به طولانی شدن دوره ی بستری شدن شده و در عملکرد بازیابی بیمار اثر منفی بگذارد.

نشانه های افسردگی بعد از سکته می توانند بسیار متنوع باشند و در طول زمان تغییر کنند، اما دوستان و خانواده باید مراقب موارد زیر باشند:

 • اندوهگینی مداوم، اضطراب یا احساس پوچی
 • حالت افسردگی، از دست دادن علایق و احساس لذت
 • مشکلات خواب
 • کاهش انگیزه
 • پاسخ بدون احساس یا با احساس اندک
 • احساس ناامیدی
 • احساس گناه، بی ارزش بودن، بیچارگی (باری بر دوش بودن)
 • انرژی پایین، خستگی، سرعت کم
 • مشکل در تمرکز، به یاد آوری، تصمیم گیری
 • تغییرات اشتهایی
 • افکار مرگ یا خودکشی

اگر بیش از ۵ مورد از موارد ذکر شده در تغییرات عاطفی و شخصیتی، به مدتی بیش از ۲ هفته در فرد مشاهده شود، ممکن است بیمار به PSD مبتلا شده باشد.

تغییرات عاطفی و شخصیتی

اضطراب

تغییرات عاطفی و شخصیتی مربوط به سکته می تواند به نگرانی و اضطراب منتهی شود. گذران وقت دشوارتر می شود. مشکلات مالی هم می تواند مزید بر علت شوند. دیگر منابع اضطراب بعد از سکته می تواند ترس از افتادن به دلیل مشکلات تعادلی باشد، و یا اضطراب ناشی از صحبت کردن به دلیل زبان پریشی. مشورت گرفتن و تسکین یافتن می تواند در این موارد بسیار کمک کننده باشد. بعضی مواقع اضطراب و افسردگی، هر دو همزمان فرد را درگیر می کنند. اگر احساس اضطراب می کنید با تیم مراقبتی خود در مورد درمان های احتمالی آن صحبت کنید.

اثر بصل النخاعی کاذب ( PBA )

وقتی بخش هایی از مغز که احساسات را کنترل می کنند صدمه دیده اند، PBA ( به آن نااستواری هیجانی- عاطفی یا گریه ی واکنشی نیز گفته می شود) اتفاق می افتد. در این مواقع تغییرات عاطفی و شخصیتی به گونه ای است که افراد به راحتی به گریه می افتند، برخی ممکن است بدون اختیار بخندند و تغییرات ناگهانی در حالت روحی داشته باشند. اینها اثرات فیزیکی سکته هستند. دعوت کردن فرد به گریه نکردن فایده ای نخواهد داشت. به جای آن از آن ها بخواهید به شما بگویند دوست دارند در این برهه خاص چگونه با آن ها رفتار شود. بعضی افراد ترجیح می دهند که با آن مانند یک واکنش طبیعی مانند سکسکه رفتار شود و مکالمه ادامه یابد. نا استواری هیجانی اغلب به مرور زمان کاهش پیدا می کند. اگر شما دچار PBA هستید از مددکار خود بخواهید در مورد راه حل های ممکن با شما صحبت کند.

نگاهی از چشم انداز بیمار

“زمانی که بدن و ذهن من در حال شفا پیدا کردن بود، یاد گرفتم که شخص جدیدی باشم”

دلاینی استفنسون از تجربیات خود می گوید. از تغییرات عاطفی و شخصیتی که بعد از سکته مغزی با آن دست و پنجه نرم می کرد.

قبل از اینکه در سن ۳۳ سالگی و در سال ۲۰۱۲ دچار سکته مغزی شوم، خودم را یک مادر ایده آل در نظر می گرفتم. سر کار می رفتم، یکی از بچه هایم در مهد کودک و دیگر در مرکز مراقبت های روزانه ی کودکان بود و همچنین متاهل بودم. فکر می کردم می توانم هر کاری انجام بدهم. تلاش می کردم که خانه را تمیز نگه دارم، معلم ایده آلی باشم که هرگز کارش را به خانه نمی آورد؛ و همچین ۱۰۰ درصد وقف شوهرم، کورتیس، بودم. میخواستم یک سوپر زن باشم. همه چیز تحت کنترل من بود، یا حداقل فکر می کردم که این طور است.

در ۶ ژوئن ۲۰۱۲ بود که همه ی اینها به یک جیغ بلند ختم شد. یک سکته مغزی مرا از توانایی صحبت کردن، راه رفتن و حتی قورت دادن محروم کرد. بدون هیچ حرکتی محبوس شده بودم و فقط چشمانم تکان می خورد. درون بدنم گیر افتاده بودم و تنها کار برای انجام دادن فکر کردن بود.

دوره درمان فیزیکی و کلامی شدیدی به مدت ۶ ماه سپری کردم و بیشتر توانایی های فیزیکی از دست رفته ام را بازیافتم. برای بخش فیزیکی آماده بودم ولی برای بخش عاطفی نه. وقتی در بیمارستان بودم دکتر ها به من داروهای ضد افسردگی می دادند زیرا بعد از اتفاقی که برایم افتاده بود انتظار اندکی افسردگی را داشتند. دچار تغییرات عاطفی و شخصیتی زیادی شده بودم.

صدای خنده های بلند هر روز در مغزم می پیچید. به پایان رساندن روز دشواری عاطفی زیادی برایم ایجاد می کرد. در این مورد با متخصص اعصابم صحبت کردم و تشخیص آنها PBA بود. ترکیبی از داروهای ضد افسردگی و دیگر داروها آن را تحت کنترل در آورد.

زمانی که بدن و ذهن من در حال شفا پیدا کردن بود، یاد گرفتم که شخص جدیدی باشم.

زندگی بهتر یا بدتر از چیزی که قبلا بود نشد، اما فرق کرده بود. نه تنها خانواده ام بلکه خودم نیز باید این قضیه را می پذیرفتم.

ممکن است عجیب به نظر برسد اما به نوعی خوشحالم که دچار این سکته مغزی شدم. این مسئله به من و خانواده ام کمک کرد که عجله را کنار بگذاریم و از چیزهای کوچک زندگی مانند گذراندن وقت کنار یکدیگر لذت ببریم و برای هر روز سپاسگزار باشیم.

مهم ترین نکته در برخورد با تغییرات عاطفی و شخصیتی بعد از سکته مغزی صحبت کردن با دکتر و توجه به علائم برای تشخیص درست و به موقع آن ها و حرکت در جهت درمان مناسب است.

برای آگاهی از اقدامات پیشگیرانه برای سکته بعدی به مقاله جلوگیری از تکرار سکته مغزی مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن